AĞLARSA SOSYAL AĞLAR GERİSİ YALAN AĞLAR

Şimdiye kadar karşılaştığınız tüm insaları, tüm olayları bir düşünün. Karşılaştığınız herkesin ve her şeyin birer öğretmen olabileceği hiç aklınıza gelmiş miydi?

Sufizm ve Hinduizm’e göre karşılaştığımız herkes ve her olay aslında birer öğretmen. O kişiyle karşılaşmamızın veya o olayı yaşamamızın tek sebebi, onda öğrenmemiz gereken bir şeylerin olması. Eğer ondan öğrenmemiz gereken şeyi öğrenmezsek, hayat karşımıza aynı dersi verecek farklı öğretmenler çıkarmaya devam edecek.

Bu yazı da en büyük öğretmenim sosyal ağlarla ilgili. Bana bildiğim her şeyi öğreten sosyal ağlarla…

İLK DERS:

Facebook bir keresinde bana “beni” arkadaş olarak önererek, “İnsanın kendisiyle dost olması” gerektiğini öğretti.

İKİNCİ DERS:

Benzer şekilde Youtube da, benim eklediğim bir videoyu bana önererek, “Her ne arıyorsan kendinde var” mesajı verdi.

ÜÇÜNCÜ DERS:

Yine bir gün, Youtube’da son zamanlarda sevdiğim bir reklamı arıyorum. O sırada başka bir video gördüm ve onu izlemeye başladım. İzlemek istediğim reklamı bu videodan sonra izlerim dedim.
Video açılır açılmaz YouTube’un video öncesi reklamlarından bir tanesi çıktı. Ben de beş saniye dolar dolmaz hemen kapattım o reklamı.
Sonradan fark ettim. Kapattığım o reklam, aslında benim izlemeyi düşündüğüm reklamdı. Aradığım reklamı başka bir yerde bulmayı ya da o reklamın karşıma, engel yani video öncesi reklam olarak çıkmasını beklemiyordum. Aradığım şeyi ben onu sipesifik olarak aradığımda ya da onu sadece tek bir şekilde bulabileceğime kendimi o kadar inandırmıştım ki karşıma başka bir yerde başka bir şekilde çıktığında tanıyamadım onu.
Youtube, lafını söylemişti: “Cevap seni her yerde her şekilde bulabilir”.

Yorum Yap

Yazmaya başlayın ve sonrasında enter'ı tuşlayın.